Έχω ένα σχολειό μεγάλο και τρανό, το λένε  6ο Δημοτικό και είναι ξακουστό.  6ο Δημ.Σχολ.Ευόσμου Κύριλλος &  Μεθόδιος, ένα σχολείο με ιστορία

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ 6ου ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΥΟΣΜΟΥ

Θέματα που ενδιαφέρουν

Φωτογραφίες και Video

Προτιμήσεις και χρήσιμες ιστοσελίδες

Προσκλητήρια εκδωλώσεων

Βιβλιοθήκης προγράμματα

Περιβαλλοντικής προγράμματα

Στιγμές από το Comenius

sxoleio skitso3.JPG (123612 bytes)

Αναρτημένες υποσελίδες: 258

Νέες αναρτήσεις

Γιορτή λήξης

Αποχαιρετισμός της Στ

Δρογγίτης Παύλος, διατροφολόγος

Μήττα Δήμητρα

Φιλοζωική Γιαννιτσών

The turtle and the rabbit

Το βιβλίο της ιστορίας Δ1

Το βιβλίο του Α3

Βαγγέλης Ηλιόπουλος

Κύριλλος Μεθόδιος

Ποδόσφαιρο Στ

A3 φύτεμα ελιάς

Σχολικός εκφοβισμός

Τζενανίδου Ταρσή

Νευροκολπή Βασιλική

Unisef Γ1

Παιδικό Χωριό

ΔΑΚ Ωραιοκάστρου

25η Μαρτίου

Επικοινωνία με το 6ο σχολείο
Τηλ.& fax:2310 764235
email:mail@6dim-evosm.thess.sch.gr
bulletΔιευθυντής: Καπίδης Αντώνιος
bulletΥποδιευθύντρια: Δασκαλάκη Σύρμα
Σχεδιασμός-κατασκευή ιστοσελίδας: Καπίδης Αντώνης
email:kapidisa@in.gr

Το 6ο Διαπολιτισμικό Δημ. Σχ. Ευόσμου προχωρά μπροστά 2010-2011                            Επιστροφή

Η χρονιά που πέρασε ήταν μια δύσκολη χρονιά, με περικοπές και γενικότερα ένα οικονομικό κλίμα για την πατρίδα μας δύσκολο και με μια δυσφήμιση προς το εξωτερικό τεράστια. Μας κατηγόρησαν για τεμπέληδες, σπάταλους, ανίκανους, αντιπαραγωγικούς, αμόρφωτους και πολλά άλλα.

Σε μια τόσο δύσκολη χρονιά, εδώ στο σχολείο μας καταφέραμε να σταθούμε και να συνεχίσουμε όλες τις παραδόσεις μας και τους θεσμούς που κάνουν το σχολείο μας να ξεχωρίζει. Τα παιδιά δούλεψαν, οι γονείς ήταν κοντά μας και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ήταν μπροστά σε όλες τις δράσεις του σχολείου. Με μια απλή πλοήγηση στις σελίδες της ιστοσελίδας μας, θα δείτε ότι συνεχίζουμε ανέγγιχτοι από τις δυσκολίες, την οικονομική στενότητα και τις περικοπές. Το σχολείο μας, ήταν φέτος πάλι μπροστά, με 15  προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και αγωγής υγείας. Για πρώτη φορά κάναμε προσπάθεια να μπούμε στο πρόγραμμα Commenius και φυσικά συνεχίσαμε την προσπάθεια επίσκεψης στο χώρο μας, ανθρώπων του πνεύματος με συγγραφείς, έτσι ώστε να δώσουμε κίνητρα στους μαθητές μας για υψηλότερους στόχους.

Με πνεύμα οικονομίας και ιδιαίτερης προσπάθειας από όλους, καταφέραμε να εξοπλίσουμε οχτώ αίθουσες διδασκαλίας με οπτικοακουστικά συστήματα (βιντεοπροβολείς, ηχεία), να προμηθεύσουμε της αίθουσα των υπολογιστών με μια μεγάλη τηλεόραση 42 ιντσών για προβολές και αρκετούς υπολογιστές (laptop), ώστε να μπορούν οι δάσκαλοι να κάνουν το μάθημά τους και με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Θα πρέπει εδώ να αναφέρουμε την ευγενική προσφορά ενός συστήματος προβολής από τον κ. Τριαναφύλλου.

Φέτος, για πρώτη φορά είχαμε internet σε όλο το κτίριο, κάνοντας χρήση ασύρματων routers και αναμεταδοτών σήματος, πράγμα που εξυπηρετούσε ακόμη και τις πιο απομακρυσμένες αίθουσες. Ακόμη με έξοδα του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων αγοράσαμε παραδοσιακές στολές.

Όλα αυτά έγιναν με αρκετό κόπο, μέγιστη οικονομία, την βοήθεια του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, αρκετό τρέξιμο, προσπάθεια και έρευνα της αγοράς για επίτευξη των καλύτερων τιμών. Ελπίζουμε σύντομα να μπορέσουμε να εξοπλίσουμε όλες τις αίθουσες με αντίστοιχα συστήματα (όταν θα έχουμε και πάλι την οικονομική άνεση).

Τέλος, φέτος, για πρώτη φορά, εφαρμόσαμε το σύστημα της μουσικής στην ώρα των διαλειμμάτων γεγονός  που άρεσε στα παιδιά. Η εγκατάσταση των ηχείων ήταν μια επίπονη προσπάθεια (έγινε από δασκάλους του σχολείου) και μένει να επεκτείνουμε την εγκατάσταση και στους πάνω ορόφους.

Εδώ , στο 6ο συνεχίζουμε την προσπάθεια για τους μαθητές μας και είμαστε μπροστά σε όλες τις δράσεις που θα κάνουν πραγματικότητα μια καλύτερη εκπαίδευση για όλους.