Έχω ένα σχολειό μεγάλο και τρανό, το λένε  6ο Δημοτικό και είναι ξακουστό.  6ο Δημ.Σχολ.Ευόσμου Κύριλλος &  Μεθόδιος, ένα σχολείο με ιστορία

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ 6ου ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΥΟΣΜΟΥ

Θέματα που ενδιαφέρουν

Φωτογραφίες και Video

Προτιμήσεις και χρήσιμες ιστοσελίδες

Προσκλητήρια εκδωλώσεων

Βιβλιοθήκης προγράμματα

Περιβαλλοντικής προγράμματα

Στιγμές από το Comenius

sxoleio skitso3.JPG (123612 bytes)

Αναρτημένες υποσελίδες: 258

Νέες αναρτήσεις

Γιορτή λήξης

Αποχαιρετισμός της Στ

Δρογγίτης Παύλος, διατροφολόγος

Μήττα Δήμητρα

Φιλοζωική Γιαννιτσών

The turtle and the rabbit

Το βιβλίο της ιστορίας Δ1

«ΚΥΡΙΛΛΟΣ & ΜΕΘΟΔΙΟΣ»

Ειρήνης & Μακεδονομάχων

Δ/ντρια : Συγκιρίδου Ευαγγελία

Πολιτιστικό Θέμα : «Ψηφίδες του Βυζαντίου»

Υπεύθυνοι εκπ/κοί : α) Καπίδης Αντώνης ( Ε΄1 )

β)Τραπεζανλίδης Γιώργος ( Δ΄4 )

Μαθητές/τριες ( Ε΄1 + Δ΄4 ) : 26 + 18 = 39

Μ’ αφορμή το μάθημα της Ιστορίας όπου παρουσιάζεται η ιστορία του Βυζαντίου, εστιαστήκαμε στην πλούσια ύπαρξη σημαντικών μνημείων της ιστορικής αυτής περιόδου στην πόλη της Θεσσαλονίκης.

Σκοπός της εργασίας ήταν να νιώσουν οι μαθητές την ιστορική μας συνέχεια στον ελληνικό χώρο, να ταξιδέψουν με τη φαντασία τους στη Βυζαντινή εποχή, να συγκρίνουν έθιμα, παραδόσεις και καταστάσεις του χθες με το σήμερα και να συνειδητοποιήσουν πόσο καλό είναι για ένα λαό να γνωρίζει την Ιστορία του.

Ξεκινήσαμε με την ομαδοποιημένη συλλογή πληροφοριών σ’ ό,τι είχε σχέση με το Π.Π.Ε. Ακολούθησε η επίσκεψή μας (24 Νοεμβρίου 2009) στα σημαντικότερα Βυζαντινά Μνημεία της πόλης μας με την αστική γραμμή του Ο.Α.Σ.Θ. «Πολιτιστική Γραμμή Νο 50». (Λευκός Πύργος, Βυζαντινό Μουσείο, Μονή Βλατάδων, ΄Οσιος Δαυίδ, Κάστρα, Πύργος Τριγωνίου…)

Η Τρίτη φάση περιελάμβανε την επιλογή εικόνων και την κατασκευή ψηφιδωτών από μέρους των μαθητών μας, με τη χρήση χαρτονιών.

Στην Τέταρτη φάση, καλέσαμε το γνωστό ψηφιδολόγο κ. Γαληνό  για να μας ενημερώσει για τη χρήση της ψηφίδας και την κατασκευή έργων απ’ αυτήν.

Απ’ τις 16 Απριλίου έως τις 22 του ιδίου μηνός 2010 και στα πλαίσια υλοποίησης του Π.Π.Ε. μας, πραγματοποιήσαμε εκπ/κή εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη (μ’ ενδιάμεσο σταθμό το νησί της ΄Ιμβρου, τόπος καταγωγής του γυμναστή μας κ. Σταματίδη Παύλου), όπου επισκεφθήκαμε και θαυμάσαμε τα υπέροχα ψηφιδωτά στη Μονή της Χώρας, στην Αγια-Σοφιά και στο Πατριαρχείο, όπου μας υποδέχθηκε ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος. Επίσης θαυμάσαμε τις εικόνες της Μονής Βλαχερνών, την Ι.Μονή του Μπαλουκλή, τη Μεγάλη Σχολή του Γένους, όπου μας ξενάγησε ο Ιμβριακής καταγωγής εκπ/κός κ. Καμπουρόπουλος Ιωακείμ, τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, όπου μας ξενάγησε ο σεβασμιότατος κ. Δωρόθεος, και τον Αη-Γιώργη τον Κουδουνά στην Πρίγκηπο. Τέλος, επισκεφθήκαμε και το Ελληνικό Προξενείο στην περιοχή του Πέραν, όπου μας υποδέχθηκε ο ΄Ελληνας Πρόξενος κ.κ. Μπουρνόβας Βασίλειος. Σ’ όλες μας τις επισκέψεις με τα σημαίνοντα πρόσωπα της Κων/πολης καθώς και στον Μητροπολίτη ΄Ιμβρου & Τενέδου κ.κ. Κύριλλο επιδόσαμε μέρος των μαθητικών μας έργων από ψηφιδωτό, αναμνηστική πλακέτα με το οικόσημο του Σχολείου μας, ημερολόγιο 2010    με κεντρικό θέμα «Πράσινος Πατριάρχης» καθώς κι ένα βιβλίο με την Ιστορία του Δήμου Ευόσμου.

Στο τελευταίο μέρος της εργασίας μας τα παιδιά έγραψαν τις εντυπώσεις που αποκόμισαν από την εκπ/κή μας εκδρομή.

Κόνσουλας Ηρακλής

Σουμελίδου Ειρήνη