Έχω ένα σχολειό μεγάλο και τρανό, το λένε  6ο Δημοτικό και είναι ξακουστό.  6ο Δημ.Σχολ.Ευόσμου Κύριλλος &  Μεθόδιος, ένα σχολείο με ιστορία

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ 6ου ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΥΟΣΜΟΥ

Θέματα που ενδιαφέρουν

Φωτογραφίες και Video

Προτιμήσεις και χρήσιμες ιστοσελίδες

Προσκλητήρια εκδωλώσεων

Βιβλιοθήκης προγράμματα

Περιβαλλοντικής προγράμματα

Στιγμές από το Comenius

sxoleio skitso3.JPG (123612 bytes)

Αναρτημένες υποσελίδες: 258

Νέες αναρτήσεις

Γιορτή λήξης

Αποχαιρετισμός της Στ

Δρογγίτης Παύλος, διατροφολόγος

Μήττα Δήμητρα

Φιλοζωική Γιαννιτσών

The turtle and the rabbit

Το βιβλίο της ιστορίας Δ1

ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ ΕΛΠΙΔΑ

ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΡΩΣΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Σχέδιο Εργασίας στα Πολιτιστικά θέματα.

Γνωριμία με έναν συγγραφέα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

Επιλογή θέματος: Αφορμή για την επιλογή του θέματος στάθηκε η εφαρμογή και η υλοποίηση του προγράμματος της φιλαναγνωσίας.

Γενικός σκοπός: Να γνωρίσουν και να μάθουν τη ζωή και το συγγραφικό έργο του Β. Ηλιόπουλου και μέσα από αυτό να εξοικειωθούν με τα βιβλία και να αποκτήσουν τη σωστή και αισθητική καλλιέργεια.

Στόχοι: Η εξοικείωση και η κατανόηση των βιβλίων, η γνωριμία και η επαφή τους με αυτό, η θετική συμπεριφορά προς αυτά, η ανάπτυξη της ικανότητας να εργάζονται ομαδικά, η ανάπτυξη της παρατηρητικότητας και της κριτικής σκέψης, η έκφραση μέσα από το τραγούδι, τη ζωγραφική, η περιήγηση σε φανταστικούς κόσμους με νοερά ταξίδια.

Δραστηριότητες: Οι μαθητές εργάστηκαν ατομικά και ομαδικά.

1)    Συγκέντρωσαν πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του Β. Ηλιόπουλου.

2)    Διάβασαν και αφηγήθηκαν μέσα στην τάξη ένα μεγάλο μέρος των βιβλίων του συγγραφέα.

3)    Έφτιαξαν ζωγραφιές οι οποίες ξεπήδησαν μέσα από τα κείμενα που διαβάστηκαν. Οι ζωγραφιές αναρτήθηκαν μέσα στην αίθουσα και κατόπιν χρησιμοποιήθηκαν για την υποδοχή του συγγραφέα.

4)    Αυτοσχεδίασαν ποιήματα με αφορμή τα κείμενα που διαβάστηκαν, εικονογραφήθηκαν και έφτιαξαν άλμπουμ με ποιήματα το οποίο και χάρισαν στον συγγραφέα.

5)    Παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο Τριγωνοψαρούλης».

6)    Δημιούργησαν τραγουδάκια τα οποία ήταν αφιερωμένα στον «Τριγωνοψαρούλη».

7)    Τέλος υποδέχτηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό στο χώρο του σχολείου το συγγραφέα Β. Ηλιόπουλου.

Αξιολόγηση: Συμπερασματικά, μπορούμε να πούμε ότι, οι μαθητές σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος συμμετείχαν σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό, η συνεργασία τους ήταν άριστη και ανέπτυξαν πρωτοβουλίες δράσης.