Έχω ένα σχολειό μεγάλο και τρανό, το λένε  6ο Δημοτικό και είναι ξακουστό.  6ο Δημ.Σχολ.Ευόσμου Κύριλλος &  Μεθόδιος, ένα σχολείο με ιστορία

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ 6ου ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΥΟΣΜΟΥ

Θέματα που ενδιαφέρουν

Φωτογραφίες και Video

Προτιμήσεις και χρήσιμες ιστοσελίδες

Προσκλητήρια εκδωλώσεων

Βιβλιοθήκης προγράμματα

Περιβαλλοντικής προγράμματα

Στιγμές από το Comenius

sxoleio skitso3.JPG (123612 bytes)

Αναρτημένες υποσελίδες: 258

Νέες αναρτήσεις

Γιορτή λήξης

Αποχαιρετισμός της Στ

Δρογγίτης Παύλος, διατροφολόγος

Μήττα Δήμητρα

Φιλοζωική Γιαννιτσών

The turtle and the rabbit

Το βιβλίο της ιστορίας Δ1

Το βιβλίο του Α3

Βαγγέλης Ηλιόπουλος

Κύριλλος Μεθόδιος

Ποδόσφαιρο Στ

A3 φύτεμα ελιάς

Σχολικός εκφοβισμός

Τζενανίδου Ταρσή

Νευροκολπή Βασιλική

Unisef Γ1

Παιδικό Χωριό

ΔΑΚ Ωραιοκάστρου

25η Μαρτίου

Επικοινωνία με το 6ο σχολείο
Τηλ.& fax:2310 764235
email:mail@6dim-evosm.thess.sch.gr
bulletΔιευθυντής: Καπίδης Αντώνιος
bulletΥποδιευθύντρια: Δασκαλάκη Σύρμα
Σχεδιασμός-κατασκευή ιστοσελίδας: Καπίδης Αντώνης
email:kapidisa@in.gr

6ο Δημ. Σχολείο Ευόσμου (Διαπολιτισμικό)

Τμήματα: Γ & Δ ολοήμερου

Αριθμός μαθητών/τριών που συμμετείχαν: 15

Εκπαιδευτικοί: Καπίδης Αντώνης

Τίτλος προγράμματος: Χλωρίδα και πανίδα στην πόλη

Περίοδος υλοποίησης: Δεκέμβρης 2004-Ιούνης 2005

Το πρόγραμμα  εντάχθηκε στα σχολικά προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

*      Υποβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος στην περιοχή με τη ραγδαία ανοικοδόμηση.

*      Προσπάθεια ενεργοποίησης του ενδιαφέροντος των παιδιών

*      Έρευνα για τα φυτά και τα ζώα της περιοχής

*      Ευαισθησία και ενδιαφέρον τόσο για το περιβάλλον που καταστρέφεται, όσο και για τα ζώα της περιοχής αδέσποτα και αυτόχθονα(χελώνες, σκαντζόχοιροι, φίδια κ.ά)

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Τον Ιούνιο έγινε η παρουσίαση του προγράμματος στους γονείς καθώς και στους τοπικούς φορείς. Η παρουσίαση έγινε κυρίως από το DVD που δημιουργήθηκε κατά την διάρκεια των δραστηριοτήτων. Στους χώρους του σχολείου λειτούργησε έκθεση του υλικού που παράχθηκε κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος.

Η χλωρίδα και πανίδα στην πόλη ήταν ένα από τα πολλά προγράμματα περιβαλλοντικής που εκπονήθηκαν από τα εκατοντάδες σχολεία σε όλη την Ελλάδα. Έγινε υπό την επίβλεψη του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ήταν ένα πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που σκοπό είχε την ευαισθητοποίηση των μικρών παιδιών απέναντι στο περιβάλλον.

Οι δραστηριότητες αυτές βέβαια δεν έμειναν αναμεταξύ μας μιας και έγινε ενημέρωση των γονέων και των τοπικών φορέων γι αυτές. Το σημαντικό είναι πως τα παιδιά έδειξαν ενδιαφέρον και οι γονείς τους δεν έφεραν την παραμικρή αντίρρηση για τις δραστηριότητες μιας και έπρεπε πολλές φορές να απουσιάζουν από τα μαθήματά τους.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έγινε με τα παιδιά της Γ! & Δ! τάξης καθώς και μικρό αριθμό μαθητών της Ε! & Στ! τάξης του ολοήμερου σχολείου του 6ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ