ΚΟΥΡΑΓΙΟ
Home Up ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΠΑΝΤΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Έχω ένα σχολειό μεγάλο και τρανό, το λένε  6ο Δημοτικό και είναι ξακουστό.  6ο Δημ.Σχολ.Ευόσμου Κύριλλος &  Μεθόδιος, ένα σχολείο με ιστορία

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ 6ου ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΥΟΣΜΟΥ

Θέματα που ενδιαφέρουν

Φωτογραφίες και Video

Προτιμήσεις και χρήσιμες ιστοσελίδες

Προσκλητήρια εκδωλώσεων

Βιβλιοθήκης προγράμματα

Περιβαλλοντικής προγράμματα

Στιγμές από το Comenius

sxoleio skitso3.JPG (123612 bytes)

Αναρτημένες υποσελίδες: 258

Νέες αναρτήσεις

Γιορτή λήξης

Αποχαιρετισμός της Στ

Δρογγίτης Παύλος, διατροφολόγος

Μήττα Δήμητρα

Φιλοζωική Γιαννιτσών

The turtle and the rabbit

Το βιβλίο της ιστορίας Δ1

Σχεδιασμός-κατασκευή ιστοσελίδας: Καπίδης Αντώνης
email:kapidisa@in.gr

Και μετά το Πάσχα τι γίνεται;         Του Καπίδη Αντώνη

Και μετά το Πάσχα τι γίνεται; Να μια πολύ καλή ερώτηση που σίγουρα πρώτα απ’ όλα απασχολεί τους χιλιάδες μαθητές όλης της χώρας. Οι διακοπές τελείωσαν, η τελευταία ξένοιαστη στάση πριν το ολοκλήρωμα της σχολικής χρονιάς τέλειωσε. Το Πάσχα με τα τόσα ήθη και έθιμά του είναι πλέον μια ανάμνηση.

Πήγαμε στα όμορφα ελληνικά χωριά μας, που μπορούμε να πούμε πως είχαν την τιμητική τους αυτή την εποχή, βάψαμε και φάγαμε τα κόκκινα αβγά, σουβλίσαμε τον οβελία, δοκιμάσαμε τις νόστιμες πατροπαράδοτες συνταγές της γιαγιάς, περάσαμε όμορφα, ξένοιαστα, ελληνικά. Αρκετοί από εμάς προτίμησαν ίσως να μείνουν στις πόλεις που και αυτές χωρίς τον πολύβουο πληθυσμό τους αλλάζουν όψη, γίνονται πιο ανθρώπινες και ναι, πιο κοινωνικές. Εκεί που οι άνθρωποι ήταν άγνωστοι μεταξύ τους, φιλιώνουν, αλλάζουν καλημέρες μεταξύ τους, στήνουν μικρές παρέες και όλοι μαζί διασκεδάζουν και χαίρονται το Πάσχα το Ελληνικό.

Όμως τώρα καιρός και για λίγη καθημερινότητα. Όλοι επιστρέφουμε στις ασχολίες μας και οι μαθητές στα μαθήματά τους. Στο μικρό αυτό χρονικό διάστημα που απομένει, πρέπει όλοι να βάλουν τα δυνατά τους, άλλοι για να βελτιώσουν την απόδοσή τους και άλλοι για να διατηρήσουν τα κεκτημένα. Ταυτόχρονα όμως και αυτό αφορά τους μαθητές των γυμνασίων και των λυκείων της χώρας, πρέπει να αρχίσουν να προετοιμάζονται και για τις εξετάσεις που πλησιάζουν.

Ευτυχώς όμως που όπως και να έχει το καλοκαίρι είναι κοντά, οπότε θα ξεκουράσει και θα ανταμείψει όλους όσους κουράστηκαν την χρονιά που πέρασε. Κουράγιο λοιπόν μικροί και μεγάλοι μαθητές και δώστε τα όλα. Κοπιάστε λίγο παραπάνω τώρα, σ’ αυτό το λίγο χρόνο που απομένει, ώστε οι κόποι σας να αμειφθούν και να απολαύσετε πιο ξέγνοιαστα το γλυκό καλοκαιράκι που έρχεται.